Vánoční exkurze do Krakova

Jak už se stalo tradicí - i tento rok jsme vyrazili na vánoční exkurzi. Jelikož jsme v předešlých letech navštívili naši stověžatou Prahu i krásnou Vídeň, letos jsme zamířili do polské metropole Krakov.

15. prosince 2017 jsme v 7:30 vyjeli z Olomouce směr Krakov. Cesta byla poměrně dlouhá kvůli zdržení na dálnici, ovšem nic co bychom nezvládli. Dojeli jsme do nákupního centra hned na kraji Krakova, kde jsme měli krátký rozchod na jídlo či případné nákupy. Poté jsme zamířili rovnou do centra a to konkrétně na hrad Wawel, který i v zamračeném počasí měl své kouzlo. Mohli jsme si takto prohlédnout město a řeku Wislu z výšky a projít se po nádvoří. Navštívili jsme i katedrálu přímo v areálu a musím říct, že i když mě tyto duchovní a historické památky moc neberou, některé malby byly prostě skvostné. Nedalo nám to a museli jsem i svíčku zapálit. Prohlédli jsme si hrob spisovatele Adama Mickiewicze a prezidenta Lecha Kaczyńskiého. No a pak už jsme se těšili na krásné vánoční trhy. Kantoři nám dali na náměstí rozchod a my jsme už jen mohli nasávat atmosféru Vánoc. Já jsem se držela mých spolužaček a zároveň velkých kamarádek a nasávaly jsme Vánoce spolu. Ale protože nám byla zima, tak jsme hned zavítaly do útulné kavárny. Zde jsme si nechaly připravit horkou čokoládu a s výhledem na milý vánoční stromeček na náměstí jsme jen seděly a byli rády, že jsme spolu. Vánoční trhy samy o sobě byly moc pěkné. Líbila se mi zvlášť modro-stříbrná výzdoba na stromečku, ale i na pouličních lampách a nad stánky. Stánky mi přišly poněkud skromné, ale i tak jsme našly stáneček například s trdelníky nebo jinými sladkostmi. No a nakonec nám nezbývalo nic jiného než naskočit do vyhřátého autobusu a vyrazit domů.

Celkově bych tenhle výlet ohodnotila jako velice příjemný. Dozvěděla jsem se opět něco nového o historii Polska, nasála jsem zase o něco víc klidnou vánoční atmosféru a věc, která mě těší nejvíce, je, že jsme utužili třídní vztahy :)

 

-Aneta