Po několikátém přehození termínu to konečně vyšlo a my se po sedmé hodině sešli s novým španělským učitelem Eugeniem ve španělské učebně. Eugenio měl z naší nabídky udělat rozhovor do školního časopisu velkou radost, takže nám dále už nic nestálo v cestě. Při rozhovoru jsme se dozvěděly spoustu zajímavých věcí, které by nám profesor během vyučovací hodiny nejspíše neřekl.

1. V jakých státech jste kromě České republiky ještě učil?

Mimo Česko jsem učil ještě ve Španělsku, USA, Bulharsku a na Slovensku.

2. Jaké jsou rozdíly mezi studenty v ČR a ostatních zemích?

Kladné je, že většina studentů je více vyzrálá. Taky na rozdíl třeba od Španělska jsou studenti mnohem méně hlasití. Jako zápor bych řekl, že jsou zde studenti velmi nezávislí, a proto mají menšího kolektivního ducha.

3. Máte nějakého mazlíčka?

Tady nemám, ale ve Španělsku mám kočičku Nono

4. Umíte říct něco v češtině? Co například?

Ano, umím například : patro, let, jablko, ticho …

5. Zdá se vám, že je mezi Českem a Španělskem hodně rozdílů?

Určitě. Jako výrazné rozdíly vidím třeba to, že někteří lidé tady se mi zdají méně přátelští. Například slečny na úřadech se chovají velmi vážně. Další rozdíl je tu v cenách. Je to tu dražší. (ukazuje tužku) Tahle stála 84,-. Více než 3 eura. Ve Španělsku stojí euro a půl. Chybí mi, že tu není nějaké místo, kde si můžete dát nápoj a hned jít. Vždy si musíte sednout.

6. Chutná vám česká kuchyně?

Zatím jsem toho moc nezkusil, ale chutnalo mi. Líbí se mi způsob přípravy. Chutnal mi jelen. Akorát je tady méně věcí na výběr, například mořské plody. Ve Španělsku v obchodě je to jako pastva pro oči, hodně druhů rybek i jiných mořských plodů. Taky mi přijde, že tu není moc hovězího a králičího masa. Jen v plastových krabičkách v obchodě.

7. Jedl jste knedlík? Chutnal vám?

(Nejprve neví, co to je, ale když jsme mu knedlík ukázaly na fotce, hned si vzpomněl) Ano, ten jsem jedl. Moc mi nechutnal. Když si k němu dám hodně omáčky, dá se, ale suchý ne.

8. Byl jste se podívat na vánočních trzích?

Minulou neděli jsem se tam byl podívat. Zkoušel jsem různé věci například trdelník a punč z moc hezké vinotéky, kde jsme byli s kolegy. Dokonce jsem v jednom ze stánků potkal svou studentku. (usmívá se)

9. Jak budete trávit Vánoce a Silvestr?

Povídáním o tomhle bych mohl strávit celé odpoledne. O svátcích ale určitě pojedu do Madridu a jeden den si vyrazím do města na jídlo se svými kamarády. Na silvestr budu jíst hrozny. (Ve Španělsku patří k tradici o silvestrovské půlnoci sníst s každým úderem odbíjení věžních hodin jednu kuličku hroznového vína, což jim má přinést štěstí v následujícím roce, více o tomto zvyku najdete v samostatném článku)