Až na konec světa! Dobře, tak jen Evropy…

V minulosti si lidé kladli otázky, co je za tím mořem, je tam konec světa nebo další pevnina? Dobrá, dnes už to víme. My se dnes přeneseme do Portugalska, kde se nachází nejzápadnější bod evropské pevniny Cabo da Roca.

Toto místo se nachází jen asi hodinu cesty od portugalského hlavního města Lisabon a je co by kamenem dohodil od malebného města Sintra, které je zapsané na seznamu UNESCO. Vraťme se ale k samotnému nejzápadnějšímu výběžku. Pobřeží Portugalska je docela rovné a ani zde to není výjimkou, Cabo da Roca tedy není žádný poloostrov nebo jiný výběžek. Co je ale oproti okolnímu terénu rozdílné, že se celé území nachází vysoko nad mořem na skále, zatímco směrem na jih i sever jsou dále pláže.

K samotnému místu se můžete dostat jednoduše autem po užší silničce. Zde vás přivítá velká uvítací tabule a místní maják. Pro turisty je zde malé informační centrum, kde vám vystaví certifikát, který potvrzuje, že jste navštívili nejzápadnější bod evropské pevniny. Od centra se vydáte několik desítek metrů dál k samotnému památníku. Odtud se můžete projít kolem srázu (který je naštěstí zabezpečen zábradlím), ze kterého máte úžasný výhled kolmo pod sebe. Můžete se tak kochat mořskými vlnami, které doslova naráží do Evropy a postupně si berou malý kousíček po kousíčku do nitra Atlantiku.

Je to až nepředstavitelné, toto místo milují také rybáři. Těžko si představit, jak se na nejrůznější cípy skal dostali, ale můžete je tam vidět. Velmi zajímavá je také okolní flóra. Snad nejkrásnější atmosféru má toto místo večer, kdy zapadá slunce, které se třpytí v nekonečném oceánu. Tím se také s tímto místem rozloučíme.