The Rock

V dnešním putování po světě vás zavedu až na samotný jih Španělska. Vlastně ne do Španělska, ale na výspu britského impéria. Společně se podíváme na Gibraltar, poslední evropskou kolonii. Skála, jak se tomuto malému území také říká, je vidět z daleka a má pro Británii strategický význam. Díky němu může kontrolovat Gibraltarský průliv a lodě, které jím proplouvají.

Dnes je toto úchvatné místo cílem turistů z celého světa, a ačkoliv se to nezdá, má co nabídnout. Najdeme tu nejen moderní město, ale také maorský hrad, systém tunelů z 2. světové války, jeskyni s množstvím krápníků a v neposlední řadě symbol Gibraltaru – jediné volně žijící opice na evropském kontinentu.

Musím se přiznat, že opičky jsou snad to největší lákadlo. Pokud se na Gibraltar vydáte, vyjeďte si až na samotný vrchol, zde máte totiž 100% šanci je potkat. Dole ve městě se vyskytují pouze vzácně. Kolem opiček panuje také legenda, dokud zde budou opičky žít, Gibraltar zůstane součástí Velké Británie. Takže zatímco to vypadá, že nás na Gibraltar budou brzy čekat hraniční kontroly z důsledku brexitu, Španělsko si zatím musí nechat zajít chuť na své bývalé území. Opičkám se totiž daří a jejich populace se pomalu rozrůstá.

Když už je řeč o samotné skále nad městem, doporučuji zaplatit si výlet taxíkem. Na samotný vrchol je sice možné dostat se i lanovkou, pokud ale nemáte čas nebo neradi chodíte dlouhé túry a přitom nechcete vynechat místní atrakce, pak je taxík jasnou volbou. Navíc při jízdě vám řidič řekne mnoho zajímavého o životě místních, například, že téměř všichni mluví španělsky a angličtina je více méně jen úřední jazyk, který ale všichni ovládají. Cesta taxíkem, která trvá asi 2 hodinky, zahrnuje návštěvu Herkulova pomníku, místní krásné jeskyně, která doslova hraje barvami, neboť je výborně nasvícená, a samozřejmě jízdu po samotném vrcholu skály, odkud je úchvatný pohled na celé město. Pokud máte štěstí na počasí, je vidět i pobřeží Afriky, vždyť odtud je to co by kamenem dohodil.

Ještě bych se zmínil o místním letišti. Podle statistik pilotů se jedná o jedno z nejhorších letišť na světě, runway je krátká a začíná i končí v moři, přistání tedy musí být bezchybné. Proto je velkým zážitkem vidět zde letadlo přistávat nebo startovat. Letiště má ještě jeden unikát, runway zde totiž křižuje jediná silnice spojující Gibraltar se Španělskem. Takže zatímco u nás, když před vámi spadnou závory, čekáte, že projede vlak, tak zde je to letadlo. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Návštěvu Gibraltaru rozhodně doporučuji, je až neuvěřitelné, že jako mávnutím kouzelného proutku se na jihu Evropy dostanete do Británie. Euro zde střídá libra, najdete zde typické telefonní budky a poštovní schránky. Na druhou stranu, nejezdí zde doubledeckery a ani se tu naštěstí nejezdí vlevo. Jedno je však jisté, je tu tak krásně.

 

Peťa