Studenti se podívali do Skotska!

Ve dnech od 23. září do 1. října se společně s profesory Essenem a Pytlíčkem vypravili žáci 7.E,4.E a 4.B na zážitkový týden ve Skotském městečku Findhorn.

Účelem tohoto pobytu bylo nejen poznávat krásy Skotska ale také, pokusit se alespoň chvíli dívat na svět trochu ekologicky. Studenti byli ubytovaní v eko-vesnici Findhorn foundation. Během týdne si pod vedením australanky Yvonne zkusili práci na místní zahradě, kde opečovávali skleníky, pomáhali s tvorbou kompostu, či sklízeli zralé ovoce a zeleninu. Dále poznali život v domě postaveného pouze ze sudů od whiskey, zažili spoustu zábavy při improvizovaném koncertu všerůzných hudebních nástrojů a následném opékání marschmallownů. Kromě připraveného programu si žáci společně užívali nedaleké pláže, kde prozkoumávali duny, koupali se v ledovém moři a večer seděli kolem ohně. Ve svém volném čase studenti navštívili zříceninu hradu Duffus, 13ti metrový menhir a jiné historické památky Elginu. Tento výlet za památkami zakončili nákupy na Elginském náměstí. Během celého týdne se tradiční Skotské počasí ukázalo jen jednou dopoledne, tudíž nedošlo k žádnému výraznějšímu omezení programu. Samozřejmě nedošlo ani k žádnému vážnému zranění, takže se zájezd vydařil. Někteří studenti si stěžovali pouze na vegetariánskou stravu, protože den bez masa je prý jako den bez slunce. Po každém jídle vybraní studenti vypomáhali s úklidem v kuchyni na tzv. KP-kitchen party.

Student Jirka, který byl pobytem ve Findhornu ohromen zhodnotil celý týden slovy: “Všichni jsme si to užili na 100%, poznal jsem spoustu nových lidí a nové zvyky. Dokonce musím podotknout, že tento ekologicky zaměřený životní styl mě zaujal natolik, že s mými rodiči nyní zřizujeme permakulturní zahrádku a mimo jiné jsem úplně vysadil masné produkty ze svého jídelníčku.”

Příští rok jsou studenti rozhodnuti zájezd opakovat, avšak tentokrát v jiné lokalitě. A Jirkovi přejeme hodně štěstí v jeho boji za lepší svět.

Šárka Faksová, 7.E

Tomáš Pytlíček: „Bylo to opravdu moc fajn, nejen díky zajímavému programu, příjemným lidem okolo nás, ale především protože, naši studenti se ukázali jako super parta, která držela spolu nehledě na to, z které třídy, kdo je. Díky tomu, že byli slušní a ohleduplní byl i pro nás učitele zájezd příjemný a osvěžující. Jiřímu držíme všechny palce J