Jak už tomu každou zimu bývá, i letos nastalo chřipkové období. Samozřejmě jsem tomu neunikla ani já a povedlo se mi ležet při nejmenším tři týdny doma a ještě k tomu přes prázdniny. Díky tomu se mi uvolnilo velké množství času a já neměla dělat. Celé dny jsem se buď dívala na filmy, nebo četla. Nedávno mi kamarádka doporučila jednu knižní sérii a já si řekla, proč to nezkusit? V knihovně jsem si půjčila první díl, který jsem měla přečtený za dva dny. A pak to šlo hladce, až se mi povedlo za měsíc přečíst obě vydané série, což dohromady dělalo deset knih.

Jedná se o knihy, které jsou postavené na motivu řecké mytologie, jenž je dosazená do novodobého světa. Můžete se setkat s polobohy pohybujícími se mezi prostými lidmi. Bohy pářící se se smrtelníky a samozřejmě pořádnou dávku napětí, energie a sarkastického humoru, což nedovolí člověku ani na chvilku se odtrhnout. Věřte mi, vím, o čem mluvím. Poslední díl první série jsem přečetla z den. Nešlo to pustit z ruky.

Každopádně, proč tady o tom tolik kecám? Už několikrát jsem se přesvědčila, že se hodí znát řeckou mytologii i ve škole a pokud jste četli tuhle sérii, máte půlku práce hotovou. Zábavnou formou jsou předloženy základní fakta. Můžete se dočkat humorného zpracování starých bájí a rozhodně si něco z toho zapamatujete.

Takže, rozeberme si hezky celou první sérii!

Dámy, pánové a vášniví čtenáři, dovolte mi vám představit sérii PERCY JACKSON!

Percy Jackson a Zloděj blesku

Zcela první kniha pentalogie, která odstartuje celý děj. Mladý Perseus (přezdíván Percy) Jackson potkává problémy na každém rohu a neoplývá příiš velkým množstvím přátel. Jediným věrným společníkem mu je Grover Underwood – chlapec nemohoucí na nohy. Na Percyho ve škole dohlíží také profesor latiny, který vlastně tak docela profesor není. Vše se odstartuje v momentě, kdy je Percy napaden a ocitá se v nekončícím nebezpečí, které je zamotanější, než se na první pohled zdá. Percy se společně se svou matkou a Groverem vydává na místo, o kterém se mu v životě nesnilo – Tábor polokrevných. Místo, kde polobohové trénují, aby se mohli v lidském světě postavit nestvůrám, jenž usilují o jejich smrt. Zde se setkává s ne zcela sympatickou dívkou Annabeth – dcerou Athény, odhaluje tajemství Grovera a svého bývalého profesora.

Jako by to nestačilo, sám se dozvídá, kým ve skutečnosti je. Ale být polobohem jeho kvality není jen tak. Nebezpečí na sebe nenechá dlouho čekat a Percy se musí vydat na dlouhou výpravu, která mu přinese nemálo dobrodružství.

Jak jinak to také může dopadnout, když jste obviněni z kráděže Diova mocného blesku a většina bohů vás chce zabít? Ale tohle je jen první část velkého temného plánu, který se chystá. Kámen nezůstane na kameni a lidstvo se chystá k záhubě. Všechno leží v rukou mladého poloboha, který se nevědomky dostal do nebezpečné hry. Jak si poradí proti pradávnému zlu, kterému bylo předurčeno znovu povstat?

Přibližný počet stran: 400

Percy Jackson a Moře nestvůr

Percymu si postupně zvyká, že není jen tak obyčejný, ale i tak se snaží svou zvláštnost potlačit. Dál pokračuje ve studiu, i když není zrovna poklidné. Učí se používat své speciální schopnosti a více se začlenit do tábora polokrevných. Nic není však snadné a jeho poměrně klidný život mu neustále komplikuje jeho sokyně Clarisse – dcera Arése. Ke štěstí mu ani nepřidává, že do Tábora přichází nový učitel aktivit Tantalos, který si měl odpýkávat svůj trest na Trestných polích v podsvětí. Tantalos společně s ředitelem tábora Percymu doslova znepříjemňují život. Vše se také zkomplikuje, když je otrávena Thaliina borovice. Borovice, která posilovala ochrannou bariéru kolem tábora.

Percyho přítel je v nebezpečí a tábor neustále pod tlakem nestvůr. Percymu také zrovna nepomáhá to, že objevil svého nevlastního bratra, s kterým si moc nepadl do oka.

Přišel čas na výpravu. Ale co když byla zvolena Clarisse místo Percyho?

Co se může vyklubat z toho, když jste plobůh a rozhodnete se na vlastní nebezpečí opustit tábor, abyste ho zachránili? A přitom se vydáte do Bermudského trojúhelníku, který je také známý pod názvem Moře nestvůr?

Ale to stále není to nejhorší.

Nejhorší je, když se váš přítel přidá ke zlu a pomáhá mu získat zpět jeho ztracenou sílu.

Voda proti poště, dámy a pánové. Setkáme se na palubě. Natupovat! Vodní jízda právě začíná!

Přibližný počet stran: 304

Percy Jackson a Prokletí Titánů

Jak pokračuje život Percyho Jacksona? Jednoduše. Nechává se vozit mámou na nebezpečné výpravy, které pořádá jeho kámoš Grover. Jaké to asi je jet v autě s jeho mámou, Annabeth a Thálií? Holkou, která má dost pestrou minulost? Je to dost zajímavé, abych pravdu řekla.

Tři polobohové a jedna polokoza se vydávájí na souboj s Thornem, nestvůrou na zavolání. Snaží se ochránit dva mladé polobohy – Biancu a Nica. Přišli sebevědomě s tím, že to bude brnkačka, ale ve světě polobohů není nic tak lehké. Zvlášť, když vám vaši nebezpečnou honičku zkomplikuje dvanáctiletá holka, z které se vyklube bohyně Artemis.

Mantichora je pryč a s ní i Annabeth. Thálie a Percy se dostávají do křížku a jejich výbušnost vyplouvá na povrch. Temnota postupně přebírá kontrolu nad světem a plán na zničení všeho dobrého pomalu dospívá ke konci.

Mýtický svět je vzhůru nohama a naši hrdinové musí opět do zbraně. Zdá se to být jejich každodenní rutinou. Bojovat o holé životy. Orákulum promluvilo, proroctví bylo řečeno. Artemidiny lovkyně společně s Groverem a Thálií se vydávají na výpravu. Ale Percy nikdy není stranou, hlavně, když jde o dívku, na které mu tolik záleží. Jak jinak se propašovat z tábora než na hřbetu černého pegase Blackjacka?

Percyho čeká nové dobrodružství a neunikne mu ani setkání s dávným titánem Atlasem, který mu nadělil pěkný dárek. Kdo by si nechtěl užít panoramatický výhled na armádu oživlých hromádek kostí, které jsou nezničitelné a chtějí vás rozcupovat na kousky? Percymu se to jistě zamlouvalo.

Přibližný počet stran: 336

Percy Jackson a Bitva o labyrint

Tábor polokrevných se dostává do pořádného průšvihu. Zjistilo se, že pradávný Daidalův labyrint se rozkládá všude pod nimi a v táboře se ukrývá tajný vchod, který by mohl znamenat jejich zkázu. Labyrint je však nehostiné bludiště plné spletitých chodeb, kterými se nedá jen tak projít. Tedy, aspoň ne bez průvodce.

Percy se během školních dní opět střetává s Rachel Elizabeth Dareovou. Dívkou, která mu zachránila ve třetím díle život a dokáže prohlédnout mlhu (kouzlo, které zajišťuje, že smrtelníci se nedozví nic o mytologickém světě). A v knize můžeme také těšit na novou postavu – Kvinta – nového učitele šermu.

Percy se dozvídá o vzrůstající hrozbě a rozhodne se konat. Společně s Annabeth, Groverem a svým nevlastním bratrem se vrhnou do bludiště připraveni zastavit své nepřátele.

Cesta je však nebezpečná a labyrint je vyhodí na několika nežádoucích místech. Není zrovna zábava čistit špinavé stáje lidožravým koním, nebo se utkat se svou vzdálenou rodinou, která je vlastně tak docela neporazitelná.

Našim mladým polobohům tentokrát ani síla stačit nebude. Budou muset použít všechny své přednosti, aby ochránili své nejbližší. Ale stále, bude to stačit, nebo utrpí potupnou porážku? Jak ve všem bude figurovat mladá smrtelnice? Dokáží projít labyrintem, aniž by někdo z nich padl?

Jen tak mezi námi, pozor na kosu, která dokáže rozetnout duši vejpůl. Není to nic příjemného. A její majitel není zrovna milý. Percy by vám o tom jistě povyprávěl. Má bohaté zkušenosti.

Přibližný počet stran: 384

Percy Jackson a Poslední z bohů

Tak a je to tady. Nastává ten osudný okamžik, kdy se naplňuje velké proroctví a svět se rozpadá do trosek. Ne, že bychom to nečekali. Percy musí podniknout velké oběti, aby byl schopen postavit se svému nepříteli a ochránit všechny, na kterých mu záleží.

Po svém boku má všechny z Tábora polokrevných, tedy, téměř všechny. Nastává válka mezi dobrem a zlem. Mezi Bohy a Titáni. Vzniká konflikt obrovských rozměrů a dobro má mizivou šanci na vítězství.

Hlavní padouch má samozřejmě skvěle vymyšlený plán a Percy má velkou nevýhodu, protože bohové jsou zaslepeni bojem s obrem, který se probudil ze svého spánku.

Útok přichází ze všech stran a všichni bojují o své životy. Jenže, jak chce bojovat polobůh proti Titánovi, který žije již mnoho tisíc let? Který dokáže jít i přes mrtvoli a nebojí se vytáhnout špinavá esa z rukávu?

Percy bude muset do boje vytáhnout vše, co má. Nevyjímaje prokletí, které na sebe uvrhl po vykoupání v řece Styx.

Bez pomoci vyhrát nemohou a bohové stojí proti něčemu jinému. Dokáží si poradit, nebo zemřou? Padne Olymp, nebo ho dokáže Percy se svými přáteli zachránit?

Přibližný počet stran: 408

 

Osobně obdivuju Ricka Riordana, že dokázal něco takového napsat a stále v tom pokračovat. Musel si zjišťovat spoustu informací, aby příběh srovnal s bájemi. Navíc, neustále na původní pentalogii navazuje. Jako pokračování máme Bohové Olympu a v knihkupectví již můžeme objevit Apollónův pád.

Rick Riordan je autor, kterému očividně nedochází nápady za žádné situace. Osobně mu dávám palec nahoru, protože jeho práci nemám co vytknout. Sama si ty knihy chci pořídit domů, abych je mohla číst neustále dokola, protože mi přinesli ponaučení a vlastně mě vtáhli do světa pořádných knih, které za to opravdu stojí.

Můžete se zde dočkat snad úplně všeho. Smysl pro humor, láska, napětí a boj o život. Všechno je zde zkombinované a Rick si s tím opravdu vyhrál.

Rozhodně vám doporučuju zvednout vaše zadky ze židlí a vydat se do knihovny půjčit si první díl, protože to za to opravdu stojí. A jen jedna malá rada pro začátek.

Proroctví mají nejasný smysl. Nenechte se zmást.