Kam na prázdniny?

Sice je na mnoha místech naší republiky ještě hromada sněhu, přesto se nám letní prázdniny pomalu, ale nezadržitelně blíží, a tak určitě každý z vás přemýšlí, co bude dělat. Někteří budou mít brigádu, jiní se budou věnovat svým koníčkům, ale určitě každý z vás si najde nějakou chvíli na nějaký výlet. A kde tedy strávit prázdniny?

Když se řeknou letní prázdniny, určitě každého hned napadne si s tím spojit moře a některou ze zemí jižní Evropy. Češi nejčastěji jezdí do Chorvatska, malebná městečka na pobřeží, jež jsou většinou stavěny v italském (benátském) stylu vás jistě učarují. Pobřeží je také krásné, avšak oblázkové. Pokud stojíte o písečné pláže, neváhejte se vydat ještě více na jih a zhruba od druhé, jižnější poloviny pobřeží Černé Hory jsou pláže již písčité. Vřele doporučuji Albánii, v posledních letech hodně investují do turismu a ty tam jsou časy albánských mafií. A kdyby náhodou ne, kde jinde než právě zde najdete úkryt na pláži v podobě malého bunkru?

Když ještě zůstaneme na Balkánském poloostrově, čím dál častěji Češi míří také Bulharska. Až na azbuku si zde budete připadat jako doma. V pobřežních městech české trolejbusy, sem tam ještě i stará Karosa :D. Pokud ale budete mít více štěstí, můžete se vydat za mořem například na pobřeží Španělska, které se mně osobně velmi líbilo. Nejúžasnější je, když najdete nějakou malou pláž obklopenou skalami, do které musíte sejít.

Za mořem se dá cestovat do mnoha kouzelných míst. Ať už je to Turecko, Egypt nebo Tunisko. Ne všem ale vyhovuje dovolená jen u moře a teď nemyslím, že v každé z předchozích zemí najdete tuny a tuny zajímavých míst na návštěvu, ať jde o antické památky, historická města, atd. Vydat se můžete také do hor, kde není takové horko a za přírodou. Vůbec jedny z nejkrásnějších hor jsou jistě Alpy. Zde bych asi vřele doporučil Švýcarsko, kam můžete vyrazit do nepředstavitelných výšek mnohdy i vlakem, zubačkou nebo lanovkou. Kromě majestátného symbolu Švýcarska Matterhornu se můžete vydat napříč celou zemí některým z úžasných vlaků, které překonávají nejeden průsmyk jako např. Glacier Express. A k tomu všemu zde najdete čokoládu, sýr a další místní dobroty ;).

Alpy však nejsou pouze ty ve Švýcarsku, velmi krásné jsou také Julské, které najdete ve Slovinsku. Nemusíte se vydat rovnou na Triglav, i tak si zde najdete mnoho zajímavých míst jako například jezero Bled a jeho okolí. Kromě toho vás Slovinsko „dostane“ také svými obřími jeskyněmi Postojna a Škocjan. Pokud míříte do Chorvatska (spíše na sever, oblast kolem Puly), obě jsou hned u dálnice, neváhejte si udělat chvilku na odpočinek právě u jedné z nich ;). Osobně vám doporučím ale ještě jednu kouzelnou krajinu. Ačkoliv hory zde nepatří k těm nevyšším ani nejšpičatějším, v Podkarpatské Rusy najdete báječné scenérie. Jen trochu trpělivosti při překračování hranic s Ukrajinou a směle dál.

Ať už budete o prázdninách dělat cokoliv, přeji vám, aby byly plné úžasných a nezapomenutelných zážitků. Nakonec nemusíte jezdit ani do zahraničí, naše země, byť nepatří k největším, je tak krásná. Nakonec všude dobře, ale doma nejlíp ;).

Obrázku jsou postupně

1) amfiteátr v chorvatské Pule

2) ještě prázdná pláž v italském Lidu, jak asi bude vypadat o prázdninách

3) Julské Alpy

4) švýcarský Matterhorn

5) západ slunce nad Jadranem

Peťa