Možná jste se alespoň nepřímo prostřednictvím live stremu stali součástí historické chvíle českých radioamatérů, když v úterý 8. března navázali kontakt s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Pojďme se ale na celou akci podívat z trochu jiného úhlu. Zeptali jsme se proto jedné z hlavních aktérek akce Lindy Vildové z 8.E, jak onen výjimečný okamžik vnímala.

 

Celé spojení trvalo asi 10 minut, jak dlouho si se připravovala?

Připravovali jsme se s paní profesorkou Farmačkovou a já jsem se snažila naučit se svoje otázky nazpaměť a říkat je co nejlépe. Také jsme měli 2 setkání s radioamatéry a zkoušeli jsme si mluvení do mikrofonu, protože je to jiné, než když člověk mluví do telefonu. Jinak jsem se nijak zvlášť nepřipravovala.

Byla jsi nervózní? Čeho si se nejvíce bála?

Byla jsem moc nervózní, nejvíc jsem se bála stát před mikrofonem a mluvit anglicky před tolika lidmi, obzvlášť, když to sledovala televize.

Překvapil tě astronaut Tim některou ze svých odpovědí?

Odpovědi jsem skoro vůbec neslyšela, protože jsem se soustředila jenom na svoje otázky. Bylo nám řečeno, že otázky si potom budeme moci zpětně poslechnout. A ještě nemám k dispozici záznam, tak musím počkat.

Chtěla by ses podívat do vesmíru?

To je těžká otázka. Na jednu stranu bych se tam chtěla určitě podívat. Musí to být úžasný zážitek. Něco neuvěřitelného. Ale na druhou stranu mě to děsí - vzdálenost a omezený prostor na vesmírné lodi atd.

Celou akci sledovala v hojném počtu i média, jaké to bylo vidět se večer v televizi v hlavním vysílacím čase?

Bylo to super se vidět. Nečekala bych, že budu v televizi. Celkově to bylo naprosto úžasné zažít něco takového.

 

Děkujeme za rozhovor.